DSG Senior Staff

DSG Senior Staff

School Executives

Jannie de Villiers


Head of School

Dr Petra Gentz


Deputy Head - Academics

Simon Holderness


Deputy Head -
Pupil Affairs

Nozuko Konjwa


Deputy Head -
Pastoral

Jane Ritchie


Deputy Head -
Junior School Head

Penny York


Bursar

Business Manager

David Jarvis


Business Manager

DSG Chaplain

Rev Rachel Ssekimpi


Chaplain

Transformation, Diversity
& People Management

Nombulelo Gongqa


Transformation &
People Manager

Pupil Development

Cindy Fumbata


Director of Pupil Development

Boarding

Manyano House

Jane Jarvis


Manyano House Director

Sesethu Zonke


Deputy House Director Manyano House

Sindi Mkhize


Manyano House Mother

Belinda Kroon


Manyano Deputy House Director

Crewe House

Nozuko Konjwa


Crewe House Director

Nombulelo Gongqa


Crewe Deputy House Director

Hayley van Vuuren


Crewe Deputy House Director

Maureen Bowles


Crewe House Mother

Sarah Kirk


Student Assistant

Lynn Adams


Student Assistant

Merriman House

Bronlynn Gamiet


Merriman House Director

Vuyokazi Shezi


Merriman Deputy House Director

Louise van der Merwe


Merriman House Mother

Espin House

Cheryl Flanagan


Espin House Director

Rene Barnardt


Espin Deputy House Director

Liezel Strydom


Espin House Mother

Knowling House

Michelle Mason


Knowling House Director

Cindy Fumbata


Knowling Deputy House Director

Lucille Collins


Knowling House Mother

Sikelelwa Rajabu


Student Assistant

Wellness Team

Jane Jarvis


Educational Psychologist

Hayley van Vuuren


Sanitorium Manager

Rev Rachel Ssekimpi


Chaplain

Sharm Naidoo


Senior San Sister

Tania Montaugue


Sanatorium Sister

Babalwa Tize


Sanatorium Sister

English Department

Bridget Webster


Louella Sullivan


HOD: A-Levels

Denise Strydom


Louise Todd


Head of Grade

Vuyokazi Shezi


Bronlynn Gamiet


Nicole Gowar


Duncan Werth


English Intern

Emily Platt


English Intern

Afrikaans Department

Bronlynn Gamiet


René Ferreira


Leza-Mari Schoeman


isiXhosa Department

Shelly Roodt


Head of Department

Nozuko Konjwa


Deputy Head: Pastoral

Sindi Mambinja


Edie Minas


Sesethu Zonke


French Department

Nontando Mlilo


Head of Department

Abby Roberts-Gush


Mandarin

Shuying Fu


Spanish

Victor Torres


isiZulu (IGCSE)

Vuyokazi Shezi


Mathematics Department

Benji Euvrard


Head of Grade

Mark Evans


Cheryl Flanagan


Mvelo Phungula


Maxine Smit


Simon Holderness


Deputy Head - Pupil Affairs

Pierre Smit


Head of Department: Maths Literacy

Sikelelwa Rajabu


Graduate Intern: Mathematics &
Math Literacy Intern

Naledi Skosana


Mathematics Intern

Business Studies

Jonalin Hatches


Design & Technology

Thea Steele


Design and Technology

History Department

Gerdie Smit


Head of Grade

Margie McLeod


Shelley Stretton


Head of Grade

Ashwin Pienaar


Life Sciences Department

Dr Ingrid Foster


Head of Department

Lindsay Davy


Head of Grade

Dominic Marx


Makatendeka Makoni


Graduate Intern

Jacomien Zaayman


Richard Claasen


Laboratory Assistant

Geography Department

Michelle Mason


Sanelisiwe Mahlangeni


Life Orientation

Julia Gaybba


HOD Life Orientation

Bronlynn Gamiet


Gerdie Smit


Head of Grade

Dramatic Arts Department

Susan Baker


Head of Department

Richard Antrobus


Visual Arts

Chanelle Staude


Dance

Kuschi Openshaw


Dance

The Dr Wynne Music School

Belinda de Villiers


Director of Music

Sandile Mabaso


Salomie Rocher


Makatendeka Makoni


Olwethu Baushana


Music Administrator

David Fuller


Themba Mashobane


Jayson Flanagan


Nhlanhla Xipu


Head of Strings

Outdoor Education

Clinton York


Director of Outdoor Education

Sport Department

Geowynne Gamiet


Director of Sport

Sheena Price


Bavu Matymza-Diko


Zimasa Dunywa


Sports Coordinator

Finance and Administration

Davidean Bridger


Receptionist

Alide Nelson


HR Officer

Penny York


Bursar

Rene Griesel-Crous


Assistant Bursar

Unathi Fumbata


Finance Administrator

Nonesi Zonke


Finance Administrator

Chesne Williams


Debtors Clerk

Caroline Field


HR Administrator

Candice van Rooyen


Finance Administrator

Learning Support

Sarah Chorley


Learning Support

Jane Jarvis


Educational Psychologist

The Advancement Office

Victoria Mallett


Director of Advancement

Hlumela Kondile


Foundation &
Alumni Manager

Angela Southey


Admissions Officer

Athenkosi Nzanzeka


Digital Marketing Manager

Lindsay Vroom


Marketing Manager

Transport Department

Peter Zingela


Assistant Manager

Maintenance and Grounds Staff

Steven Emslie


Estate Manager

Vivian Wessels


Assistant Manager

Zanethemba Adam


Watson Mginywa


Vuyani Royi


Thobile Nanto


Thabiso Mkele


Siya Boyi


Shane George


Ayanda Hawulana


Likhaya Adam


Jackson Bili


Gladman Futa


Elvis Zonke


Elvis Gagayi


Darryl Swanepoel


Cole Margarman


Joyce Nqoba


Phakamisa Mapapu


Phindiwe Songongo


Vusumzi Zinqundu


Zavelint van Zyl


Veryan Wessels


Danisile Makeleni


IT Department

Garry Jevons


Director of IT

Gert Roodt


Lethario Arries


Community Engagement

Lara Embling


Head of Grade

Library

Cynthia Gambiza-Nyama


Librarian

Cleaning Staff

Back row: Vuyiseka Mkuzo, Zikiswa Stephen, Fundiswa Mkalipi, Nomalinda Matshisa, Nontobeka Adam, Monica Sofisa Middle row: Nonfindo Yawa, Nomalinda Sompani, Thandiwe Smayile, Khiliswa Nduna, Nomvuyo Kewuti (SUPERVISOR) Front row: Thembisa Memani, Vuyiswe Ntethe, Faniswa Magobayine, Linda Sompani, Boniwe Nduna, Shiela Jongile

ICONOGRAPHY
No Admission fee is charged. We do recommend that you return the form as soon as possible. An Entrance Deposit is requested once the pupil has been accepted the year prior to entry.